امروز : یکشنبه ۲۷ اسف ۱۳۹۶

مطلبی در اصلاح قانون انتخابات

کد خبر : 2317
تعداد بازدید : 203 نمایش
تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ,۱۳۹۶

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت سیدالشهداء علیه السلام و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات تمامی دلسوختگان مکتب اهل بیت علیه السلام،مطلبی را که مرتبط با روزهای اخیر میباشد خدمت دوستان عزیز ارائه میکنم.
روز سه شنبه مورخه ۹۶/۷/۴ ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان در رابطه با اصلاح قانون انتخابات نکته ای مبنی بر اینکه کمیته ای متشکل از نمایندگان مجلس و برخی اعضای محترم شورای نگهبان و نمایندگان دولت تشکیل شده است تا لایحه ای آماده کنند و نهایتا در مجلس به تصویب رسد ایراد فرمودند.
در این خصوص با توجه به اینکه مردم مظلوم بناب از نزدیک و بالعیان ناکارآمدی قانون انتخابات را دیده اند نکاتی را خدمت خوانندگان عزیز تقدیم میکنم و امیدوارم دوستان بزرگوار در صورت صلاحدید این نکات را به سمع و نظر عموم مردم و نخبگان برسانند تا ان شاءالله به یک مطالبه جدی از دولت و نمایندگان مجلس تبدیل شود.

۱. بنده در مجلس نهم از اوایل دوره در کنار پیگیری کارهای شهرستان بناب به ناکارآمدی قانون انتخاب پی برده بودم و لذا با تمام قوت پیگیر جدی اصلاح قانون انتخابات بودیم که متاسفانه دو اصلاحیه مهم مجلس نهم با مقاومت برخی دوستان سیاسی ونهادها مواجه شد و اصلاحات مد نظر به تصویب نهایی نرسید(در بندهای پایین اشاره خواهد شد).

۲.مهمترین آسیب جدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراها معضل خرید و فروش آراء ست،لذا لازم است در اصلاحیه جدید به این معضل مهم راهکار اساسی تدبیر شود.فی المثل مردم مظلوم شهرستان بناب در انتخابات گذشته از نزدیک شاهد تخلفات غیر قابل انکار در این خصوص بودند.

۳.در رابطه با تایید و عدم تایید صلاحیت ثبت نام کنندگان در انتخابات مختلف،شورای محترم نگهبان باید بصورت شفاف و صریح وارد عرصه شود،همچنین در قانون برای تایید صلاحیت ها وقت مشخصی برای شورای نگهبان تعیین شود که پس از آن دیگر هیچگونه تایید یا رد صلاحیتی اعمال نشود مثلا ده روز مانده به انتخابات از نظر قانون هیچ گونه رد یا تاییدی صورت نگیرد،به نظر میرسد اگر در اصلاحیه جدید قانون انتخابات این موارد اصلاح شود بسیاری از معضلات انتخاباتی از جمله مهندسی انتخابات کاهش یابد، فی المثل مردم شهرستان بناب در انتخابات های گذشته با وجود چنین ضعفهای قانونی و سوء استفاده برخی افراد شاهد مهندسی انتخابات بوده اند،امیدوارم با اصلاحات جدید حقوق ضایع شده این مردم احیا شود.

۴. نظام حاکم بر ایران عزیز ،جمهوری اسلامی است لکن در ۳۸سال گذشته نه از حیث اسلامیت و نه از حیث جمهوریت کارنامه قابل قبولی نداشته ایم،در بُعد اسلامیت سخن زیاد است اما در بُعد جمهوریت باید عرض کنم انتخابات بدون حزب ضررش از استبداد بیشتر است لذا به نظر میرسد اگر مسئوولین جمهوری اسلامی در عمل خواهان جمهوریت کشور هستند باید نظام انتخاباتی را نظام حزبی اتخاذ کنند و با به رسمیت شناختن سه حزب اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالگرا گامی برای حل مشکلات کشور بردارند و اگر افرادی خواهان قبول مسئوولیت در مناصب حساس کشور هستند باید عقاید سیاسی خود را بصورت شفاف با مردم در میان بگذارند.

برچسب ها :