امروز : یکشنبه ۲۷ اسف ۱۳۹۶

یادداشتی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری

کد خبر : 2314
تعداد بازدید : 499 نمایش
تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ,۱۳۹۶

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری سال۹۶بود، در مورد این نوع اسم نویسی که نوعی افتضاحات انتخاباتی بود مطالبی را خدمت شما بزرگواران تقدیم میکنم و امیدوارم هر شخصی به نوبه خود با به اشتراک گذاشتن این نوع مطالب موجب بر آورده شدن برخی از مطالبات جدی مردم باشد.

۱.آنچه در این چند روزِ ثبت نام، در عرصه جهانی به نمایش گذاشته شد حضور خیل کثیر و متجاوز از هزار نفری افراد و اقشار مختلف در وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران بود؛قطعا به جزء چند تنِ معدود این افراد صلاحیت حضور در عرصه های رقابتی را نداشته و ندارند و عده ای از این سیل هزار نفری دچار اختلال حواس و مشکلات قوای دماغی هستند که در محل ثبت نام حضور پیدا کرده بودند.

۲.انتخابات در هر نظام سیاسی یکی از نمادهای مردم سالاری(دموکراسی)به شمار می آید که نشان دهنده عزت ملی هر کشوری است. بدون شک هر عملی که باعث وهن و سبکی انتخابات شود عزت ملی و آبروی نظام جمهوری اسلامی را در عرصه جهانی و بین المللی خدشه دار خواهد ساخت و حفظ نظام که از اوجب واجبات است را زیر سوال خواهد برد.

۳. با توجه به نکات بالا، آیا ثبت نام ۱۶۳۶نفردر انتخابات ریاست جمهوری نوعی به سخره گرفتن دموکراسی و مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی نیست؟!
حال مشکل اصلی کجاست؟!؟
به نظر میرسد اولین و مهمترین مشکل اساسی ناکارآمدی قوانین انتخاباتی کشور است که راه را برای همه افراد جهت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری هموار کرده است.

۴. بنده با همکاران خود در مجلس نهم در رابطه با اصلاح قوانین انتخابات خصوصا قانون ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری تلاشهای مضاعفی کردیم لکن این اصلاحیه پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی با مخالفت شورای محترم نگهبان روبرو شد و آنها گفتند که این اصلاحیه برخلاف قانون اساسی کشور است.
به نظر میرسد برای برون رفت از مخالفت با قانون اساسی راهکارها و موسّعاتی وجود داشت اما اینکه چرا آن راهکارها دنبال نشده معلوم نیست.

۵. بنده معتقدم راه حل برخی مشکلات کشور و همچنین مشکلات انتخاباتی اصلاح برخی مواد قانون اساسی است که جزئیات این نظر را در نطق های مجلس نهم و در مصاحبه های مطبوعاتی بیان کرده ام.

۶.چرا در کشور ما، نظام حزبی در انتخابات مورد قبول واقع نمیشود؟!؟
به عنوان مثال سه حزب اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدال شکل بگیرد و در هر دوره از انتخابات این سه حزب نامزدهای خود را معرفی کنند و در عرصه های رقابتی حضور پیدا کنند.
به نظر میرسد مهمترین حلقه مفقوده در انتخابات ایران عدم وجود نظام حزبی است که اگر نظام حزبی شکل بگیرد بیشتر مشکلات انتخاباتی حل خواهد شد.

۷. ریشه مشکلات کشور در ساختارهای نادرست سیاسی و فرهنگی نظام ماست البته بنده معتقدم در ساختار سیاسی کشور رکن رکین ولایت فقیه که عمود نظام اسلامی میباشد اصل مترقی قانون اساسی است ولی متاسفانه بقیه ساختارهای سیاسی و فرهنگی کشور جوابگوی مشکلات امروز ما نیست و اگر نخبگان جامعه به دنبال حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه هستند در اولین وهله باید ساختارهای سیاسی و فرهنگی کشور را اصلاح بکنند که آن هم با اصلاح قانون اساسی میسّر خواهد بود.

بیست وششم فروردین سال هزاروسیصدونود شش خورشیدی

telegram.me/reza_bonabi

برچسب ها :